Дмитро Писаревський представляє українське архітектурне бюро Ars Longa, яке спеціалізується на проектуванні промислових, складських, торгових та інших типів будівель та приміщень. Разом із компанією LLENTAB у 2019 році він успішно завершив проект будівництва складу у с. Баришівка Київської області площею 5400 м2 для нідерландської HatchTech Group, провідного виробника інкубаційного обладнання у світі. В інтерв’ю ми дізнались, чи вдалось кооперації архітектора та конструкторів компанії LLENTAB реалізувати всі побажання та вимоги замовника. А також поцікавились, з якими труднощами стикаються інвестори при будівництві в Україні.

Розкажіть про свій досвід співпраці з компанією LLENTAB, з чого вона розпочалась?

Дмитро Писаревський: Свій перший досвід проектування я отримав у студії мого батька. Також разом із ним у 2003 році ми спроектували першу будівлю компанії LLENTAB в Україні. Сьогодні це головний офіс компанії в нашій країні. Пізніше ми спільно працювали над проектами логістичного складу та офісного приміщення в Погребах Київської області. Окрім цього ми реалізували проект першої черги складського комплексу компанії HatchTech в Україні і сьогодні працюємо над другою. Загалом, разом з компанією LLENTAB ми вже маємо досить великий портфель спільних реалізованих проектів.

Серед вагомих факторів, чому з компанією LLENTAB мені, як архітектору, комфортно працювати – це комплексні рішення і розрахунок ціни на початковому етапі проекту “під ключ”.

В Україні дуже мало компаній, які можуть дати замовнику кошторис на етапі початкових переговорів. Є пропозиції залізобетонних, чи металевих будівель, але це не комплексні рішення. У випадку з LLENTAB замовник за короткий час отримує весь розрахунок проекту і разом з ним гарантію, що ані якість, ані ціна під час реалізації не зміняться. На жаль, у більшості інших випадків ми стикаємось з тим, що під кінець будівництва кошторис проекту збільшується на 30% і більше, тому що не було враховано якісь елементи та матеріали. Все складається з дрібниць.

Дмитро Писаревський, українське архітектурне бюро Ars Longa. На задньому плані перша будівля LLENTAB в Україні, що реалізована ще в 2004 р.

Фасадні сендвіч-панелі

Складський простір в середині будівлі HATCH TECH

Замовник: Сергій Лук’яненко, директор “Т.Метер Україна”

Довіру також викликає той факт, що компанія LLENTAB протягом довгих років зберігає свою команду монтажників. Працівники, з якими ми пліч-о-пліч реалізували перший спільний проект, й досі працюють у компанії. Очевидно, що за всі ці роки вони стали професіоналами високого рівня і добре знають свою справу. Зазвичай, у інших компаній все навпаки. Вони залучають на кожен проект нових працівників, яким інколи доводиться пояснювати якісь елементарні речі. Це трохи пригнічує.

Як виглядає процес погодження проекту? В якому форматі компанія подає розрахунки, креслення?

Дмитро Писаревський: Можу відмітити, що компанія LLENTAB і в цьому питанні відрізняється від інших учасників ринку швидкомонтованих будівель. Вже на етапі переговорів, до того, як проект потрапить у руки архітектора, у компанії є напрацьовані первинні схеми, на підставі яких вони показують всі розрахунки.

Завдяки чому це досягається?

Дмитро Писаревський: Всі основні частини та елементи конструкції, крім воріт і вікон, вони виробляють самі, а отже компанія володіє чітким уніфікованим кошторисом. Інженер компанії LLENTAB виводить необхідні обсяги у відповідності до схеми будинку. Вікна та двері на кожному об’єкті мають свої особливості, тому ціна в процесі уточнюється, але навіть на моменті комерційної пропозиції вона вже присутня.

Зупинимось більш детально на проекті, який ви робили для компанії HatchTech. Чи ставив замовник перед вами особливі вимоги по проекту?

Дмитро Писаревський: Ніяких «надзавдань» компанія не ставила, звичайно. Однак, варто зазначити, що були дуже високі вимоги щодо якості, адже замовник – з європейським корінням. HatchTech надзвичайно педантично підійшла до всіх питань, які стосувались всіх учасників процесу. В результаті, як на мене, проект вийшов зразковим. Компанія виявилась не з тих, що мають на меті зекономити на матеріалах. Навпаки, для пожежних мереж і підлоги були використані дуже дорогі та високоякісні матеріали. Здавалося б, звичайний склад, нічого такого, але об’єкт дійсно вийшов дуже якісно опрацьованим.

Ми змогли комплексно вирішити поставлене завдання нашим замовникам. Найскладніше в будівлях такого роду – це вузли примикання до вікон, підлоги, дверей, даху. Серед побажань, до прикладу, були великі прольоти всередині складу. У компанії LLENTAB всі ці рішення уніфіковані, тому довелось спільно пропрацювати всі деталі та оптимізувати будівлю у відповідності до побажань інвестора.

Опираючись на власний досвід, розкажіть, наскільки часто замовники ставлять завдання максимально знизити вартість проекту на всіх можливих етапах його реалізації?

Дмитро Писаревський: Ринок змінився, це тішить. Якщо раніше старались будувати максимально бюджеті проекти і першою вимогою у замовника була ціна, то на сьогоднішній день інвесторів більше турбує якість. До прикладу, аграрні холдинги 10 років тому тільки починали свій перспективний ріст і задовольнялися дешевими, примітивними варіантами будівель. Тепер вони заробили певний капітал, який дозволяє їм будувати проекти на зразок європейських. Однозначно, якість та функціональність сьогодні превалює над вартістю. Якщо ж мова йде про іноземні інвестиції, то ці вимоги йдуть по замовчуванню.