В наш час існує безліч технологій будівництва, в кожній з яких є свої плюси та мінуси. Часто в будівлях з металевим каркасом застосовують залізобетонні елементи, або навпаки. Гарним прикладом є використання залізобетонних колон та сталевих ферм в промислових приміщеннях. Таке поєднання дозволяє перекрити великі прольоти легкою конструкцією і, водночас, забезпечити належну вогнестійкість. LLENTAB має великий досвід реалізації таких будівель. В Україні ця технологія застосовується для будівництва споруд різноманітного призначення: торгівельних, складських, виробничих. Гарним прикладом є реалізовані об’єкти: ДКС 1, ДКС 2, Аграна Фрут, Люкс Логістик , Інпак.

DREVO TRUST є одним із клієнтів LLENTAB, який при будівництві своїх магазинів використовує виключно металеві конструкцій. Однак побудована влітку 2019 року споруда у Чехії стала чимось особливим: характерною рисою її створення було поєднання залізобетонних колон та сталевих ферм LLENTAB. Нижче автор проекту, Міхал Коваль, та його колега з архітектурно – конструкторського бюро, Марек Павел, надають пояснення щодо вибору такої комбінації матеріалів та розповідають про інші специфічні характеристики нового складського приміщення.

В магазинах DREVO TRUST представлений широкий асортимент товарів, який, в основному, складається з листових матеріалів, металевої фурнітури та фітингів, дверей, кухонних систем, будівельної хімії, конструкційних та столярних виробів, обладнання та приладів, а також багато іншої продукції. Одним словом, все, що має відношення до виробництва меблів. Всередині приміщення обладнане автоматичною системою складування, яка, наряду з вимогою підвищеного рівня вогнестійкості, була головною умовою, що вплинула на проектування та будівництво приміщення.

В ОСНОВІ КОНСТРУКТИВНОГО РІШЕННЯ, ЗАПРОПОНОВАНОГО LLENTAB ДЛЯ БУДІВНИЦТВА СКЛАДСЬКОГО ПРИМІЩЕННЯ, ПОЄДНАННЯ ЗАЛІЗОБЕТОННИХ КОЛОН ІЗ СТАЛЕВИМИ ФЕРМАМИ. ЩО САМЕ ПОСЛУГУВАЛО ПРИЧИНОЮ ВИБОРУ ТАКОЇ КОМБІНАЦІЇ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ЦЬОГО ПРОЕКТУ?

Марек Павел: Основною причиною став фактор займання та вогнестійкості, що були зазначені для основної частини будівлі. Ми працювали з двома варіантами – будівля з її розділенням на два протипожежні відсіки або без розділення внутрішнього простору споруди. В будівлі, що була розділена на дві частини, ми зіткнулися з проблемою протипожежної стіни високого ступеню вогнестійкості, яка одночасно створювала й перешкоду для переміщення «роботу» системи складування. Таким чином, це наштовхнуло на думку створення приміщення площею 4 059 м2, для якого залізобетонні колони були б більш прийнятними з точку зору вогнестійкості. Звісно, ми могли б також використати протипожежний захист сталевих колон, проте, враховуючи необхідну межу вогнестійкості в 45 хвилин, це потребувало б значних коштів та, ймовірно, збільшило період будівництва.

Міхал Коваль: у LLENTAB гнучко відреагували на ситуацію щодо потрібної межі вогнестійкості та забезпечили постачання залізобетонних колон у поєднанні зі сталевими фермами, облицюванням стін, покрівельного покриття, вікон та дверей. Колони мають перемички, що відділяють зовнішню частину споруди від її внутрішнього простору. Як і у випадку з усіма іншими проектами LLENTAB, статичний розрахунок був частиною поставки, а команда LLENTAB також розробила рішення щодо пожежної безпеки споруди.

НА ВАШУ ДУМКУ, ЯКІ СПЕЦИФІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ЦЬОГО СКЛАДСЬКОГО ПРИМІЩЕННЯ МОЖНА ВИДІЛИТИ ТА ЯК БАГАТО ЗУСИЛЬ ЗНАДОБИЛОСЯ ВАМ ЯК ГЕНЕРАЛЬНОМУ ПРОЕКТУВАЛЬНИКУ ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ЦЬОГО ПРОЕКТУ?

Міхал Коваль: Система автоматичного складування та розташування стелажів у приміщенні мали першорядне значення. Обладнання слід було розмістити у приміщенні відносно його осьових відстаней, включаючи внутрішні колони. Переміщення вищезгаданого «роботу» відбувалося від однієї ділянки до іншої, тому деякі з колон довелося вилучити. Все було обумовлено технологією, яка також висувала високі вимоги до розмірної точності споруди. Недарма говорять, що інженери виміряють у міліметрах, а будівельники – у сантиметрах. Проект можливо розробити з точністю до міліметру, а от при зведенні самої споруди можна легко випустити це з уваги і, як наслідок, різниця у декілька сантиметрів може стати проблемою. З цієї причини, після зведення колон для їх заміру був запрошений геодезист з метою уникнення жодних помилок в їх розташуванні та згодом будь-яких ускладнень під час монтажу системи складування. Зазвичай набагато простіше пристосувати будівлю до технології, а не навпаки.

Марек Павел: Наприклад, вимоги до підлоги не були стандартними; на відміну від звичайних будівель, в яких для укладання підлоги через кожні шість метрів використовують деформаційні шви, в цьому проекті підлогу укладали на окремих ділянках площею 35 х 28,5 м з високими вимогами щодо рівня та міцності. Виникала необхідність у проектуванні підлоги з високим ступенем інтенсивності руху, з урахуванням наявності високих стелажів та оптимальної товщині бетону.

З ТОЧКИ ЗОРУ ВОГНЕСТІЙКОСТІ, ЯКІ РІШЕННЯ ЩОДО ОКРЕМИХ ЕЛЕМЕНТІВ СПОРУДИ БУЛИ ВИКОРИСТАНІ?

Міхал Коваль: У бетонних колонах передбачені консолі, що були частиною поставки покрівельних ферм. Ці консолі повинні були бути вогнестійкими, тому їх було облицьовано гіпсокартоном на висоті 11 метрів. Дві частини будівлі були розділені димовою завісою, яка була виконана у вигляді перегородки, виготовленої із сендвіч-панелей з наповнювачем з мінеральної вати та розташована в коньку даху. Сам дах обладнаний вентиляторами для відведення диму та тепла, а будівля в цілому –  системою автоматичної пожежної сигналізації.

ЯК ДОВГО ВИ ПРАЦЮЄТЕ З МЕТАЛОКОНСТРУКЦІЯМИ LLENTAB ТА ЯКІ, НА ВАШУ ДУМКУ, НАЙБІЛЬШІ ПЕРЕВАГИ ЦИХ КОНСТРУКЦІЙ ПРИ ЇХ ВИКОРИСТАННІ?

Міхал Коваль: Особисто я працюю з ними, починаючи з 2006 року, при цьому у якості сполучною ланкою між нами виступає інвестор DREVO TRUST, для якого LLENTAB побудував ряд споруд по всій країні. Ми працюємо в нашому регіоні та ми брали участь у реалізації всього місцевого об’єкту будівництва, де розташоване нове складське приміщення. Я ціную конструкції LLENTAB через їх безсумнівну швидкість зведення – монтаж будівлі здійснюється неймовірно швидко у порівнянні з підготовкою фундаменту. Я пам’ятаю, що будівництво першого приміщення в 2006 році було без перебільшення яскравим прикладом узгодженості дій, щось на кшталт концерту. Нас повністю задовольняє така співпраця, тому що LLENTAB завжди пропонує оптимальні рішення для споруди, і нашим проектувальникам залишається лише розташувати його на місцевості та реалізувати невирішені частини проекту.

Ви можете знайти інші реалізовані об’єкти для DREVO TRUST тут

Міхал Коваль та Марек Павел (інтер’єр складської будівлі CZ1041 DREVO TRUST )

Т Е Х Н І Ч Н А І Н Ф О Р М А Ц І Я :

АДРЕСА: DREVO TRUST, a.s., Тиршова 1559, 751 31, м. Липник-над-Бечвоу

ПІДРЯДНИК БУДІВНИЦТВА ТА ОБЛИЦЮВАННЯ: LLENTAB, spol. s r.o.

ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПРОЕКТУВАЛЬНИК: Kompakta servis s.r.o.: Міхал Коваль, Марек Павел

ПРОЕКТУВАЛЬНИК LLENTAB: Томаш Чігак

КЕРІВНИК ПРОЕКТНИХ РОБІТ LLENTAB: Міхал Прібил

КЕРІВНИК БУДІВНИЦТВА LLENTAB: Міхал Гайзера

РОЗМІРИ: 57.5 × 76.7 м

ВИСОТА: 10.7 м

ТИП КОНСТРУКЦІЇ: S4HR1

СТІНИ: тип 7 – сендвіч – панелі

ДАХ: тип 0 – облицювання без утеплення

KOMPAKTA SERVIS S.R.O.

“З точки зору нашої компанії, принциповими моментами були вимоги до вогнестійкості та бажання надати інвестору максимальний об’єм послуг. Ми задовольнили всі вимоги щодо реалізації цієї частини проекту за допомогою поєднання залізобетонних колон, сталевих ферм та облицювання стін сендвіч-панелями. Більше того, рішення щодо протипожежної безпеки дозволило нам досягти межі вогнестійкості на даху 15 хвилин, хоча протокол випробувань не містив вимог щодо цього показника покрівлі.”

МІХАЛ ПРІБИЛ, ПРОЕКТУВАЛЬНИК ЛЛЕНТАБ